TŁUMACZENIA DOKUMENTÓW SAMOCHODOWYCH Z BELGII

belgia

Sprowadziłeś samochód z Belgii?

Jedną z realizowanych przez nas usług są tłumaczenia dokumentów samochodowych z Belgii, niezbędnych do zarejestrowania auta w Polsce. Sporządzane przez nas tłumaczenia są tłumaczeniami przysięgłymi, zgodnymi z obowiązującymi przepisami prawa. W ich świetle tłumaczenia dokumentów samochodowych to jedna z czynności niezbędnych podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy.

Co tłumaczymy?

Nie dla każdego oczywistym jest, że wszystkich dokumentów nie trzeba tłumaczyć, dlatego też warto zatem najpierw zorientować się we własnym urzędzie, jakie dokumenty należy tłumaczyć, aby zarejestrować auto. My dbając o Twoje oszczędności także chętnie podpowiemy Tobie jakie dokumenty wymagają tłumaczenia.

BELGIA – Dokumenty Pojazdu

Jakie dokumenty musisz przetłumaczyć?

Do zarejestrowania pojazdu w przypisanym do swojego miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji, samochodu sprowadzonego z Belgii, potrzebujemy tłumaczenia przysięgłe poniższych dokumentów. W niektórych Wydziałach Komunikacji, niektóre dokumenty nie są wymagane, dlatego warto skontaktować się z właściwym Wydziałem, by uzyskać dokładne informacje. Zwykle tłumaczy się:

 • Zulassungsbescheinigung, Certificat d’immatriculation, Kentekenbewijs dowód rejestracyjny wydany w trzech językach – żółto-szary
 • Zulassungsbescheinigung, Certificat d’immatriculation, Kentekenbewijs – dowód rejestracyjny (stary) wydany w trzech językach – czerwony.
  lub
 • Inschrijvingsbewijs Deel I – belgijski dowód rejestracyjny (stary) w języku niderlandzkim w kolorze niebieskim, część pierwsza
 • Inschrijvingsbewijs Deel II – belgijski dowód rejestracyjny (stary) w języku niderlandzkim w kolorze zielonym, część druga
  lub
 • Certificat d’immatriculation Parte I – belgijski nowy dowód rejestracyjny w języku francuskim (szaro-żółty), część pierwsza
 • Certificat d’immatriculation Parte II – j.w., część druga
  lub
 • Zulassungsbescheinigung Teil I – belgijski nowy dowód rejestracyjny w języku niemieckim (szaro-żółty), część pierwsza
 • Zulassungsbescheinigung Teil II – j.w., część druga
 • Certificat d’immatriculation – stary belgijski dowód rejestracyjny, kolor błękitno-zielony
 • Umowę kupna-sprzedaży, fakturę lub rachunek. Jeżeli posiadamy umowę dwujęzyczną, konieczne jest potwierdzenie zgodności wersji polskiej i francuskiej/niderlandzkiej/niemieckiej przez tłumacza przysięgłego.

W przypadku niektórych pojazdów wymagane przez dany Wydział Komunikacji są również np. Certyfikaty emisji spalin, czy przeglądy samochodu. Jeżeli pojazd ma status pojazdu specjalnego, również Wydział Komunikacji może wymagać odpowiednich homologacji.

O czym musimy pamiętać przy tłumaczeniu dokumentów samochodowych.

Wszystkie tłumaczenia dokumentów składane w urzędach, sądach lub organach państwowych wymagają zwykle formy tłumaczenia przysięgłego, dlatego wykonujemy tłumaczenia na podstawie przedłożonego oryginału dokumentu: osobiście, przesłanego pocztą lub na podstawie kopii dokumentu (skan, kserokopia, zdjęcie): przesłanego pocztą elektroniczną.

zlec_tlum

Informacje dodatkowe

TŁUMACZENIA PRZYSIĘGŁE

W przypadku tłumaczeń przysięgłych strona obliczeniowa to 1125 znaków ze spacjami. Ilości znaków na stronie reguluje ustawa: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r.

CZAS REALIZACJI TŁUMACZENIA

Większość tłumaczeń przysięgłych realizujemy w ciągu 1-3 dni roboczych. Wszystkie tłumaczenia w miarę możliwości wykonujemy w trybie ekspresowym, jednak terminy zawsze ustalamy indywidualnie. Za tłumaczenia wykonywane w ten sam dzień, lub tłumaczenia o statusie “Ekspress” pobieramy dodatkowa opłatę. W czas realizacji nie wliczane są weekendy, Święta oraz dni ustawowo wolne od pracy. Mniej popularne języki, częściej wymagają dłuższego czasu realizacji, dlatego należy o tym pamiętać zlecając tłumaczenie.

WYSYŁKA TŁUMACZEŃ

Tłumaczenia zwykłe wysyłamy mailem. Tłumaczenia przysięgłe w tym tłumaczenia dokumentów samochodowych z Belgii, wysyłamy Kurierem Pocztex, do paczkomatów Inpost lub Pocztą Polską.
Poczta Polska – dopłata 15 zł, kurier Pocztex – 20 zł. Wysyłka do Paczkomatu Inpost – 20 zł

KOPIE UWIERZYTELNIONE

Odpis tłumaczenia przysięgłego wynosi 50% kosztu tłumaczenia. Dotyczy to jednak tylko tłumaczeń przysięgłych.